تعویق در برگزاری اکسپو دُبی!


به دلیل همه گیری بیماری کووید-۱۹ (Covid-19 Pandemic)

برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ دُبی – World Expo 2020 – Dubai – ممکن است با تاخیر مواجه شود!بنا به اعلام نمایندگان رسمی کشورهای مرتبط، برگزار کنندگان نمایشگاه اکسپو دوبی در مورد تاخیر احتمالی برپایی این نمایشگاه تا یک سال، به دلیل همه گیری بیماری کووید-۱۹ گفت و گو خواهند کرد.

تعویق یکساله یکی از گزینه هایی است که در کنفرانس هفته آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت. برگزار کنندگان احتمال اعلام چنین تصمیمی را، تا پیش از اکتبر، رد نمی کنند. البته تصمیم نهایی باید توسط کشورهای عضو “دفتر بین المللی نمایشگاه ها”(BIE) ، مستقر در پاریس، که این رویداد را حمایت می کند، گرفته شود.

مقامات دولتی و رهبران تجاری در دُبی سالهاست که میلیاردها دلار برای ساختن هتل و امکانات برای میلیون ها بازدید کننده سرمایه گذاری کرده اند. از نظر آنان برپایی اکسپو ۲۰۲۰ در دُبی، پاداشی ارزشمند و پشتوانه ای اقتصادی برای امارات است.

اما همزمان با شیوع ویروس کرونا، امارات متحده عربی، در پی گزارش آمار و تلفات در آن کشور، تمام فرودگاه ها را برای عبور مسافر تعطیل کرده و از ساکنان خواسته است در خانه بمانند.

نشست مجازی و تصمیمات احتمالی

اعضای کمیته نظارت بر اکسپو، با نمایندگی رسمی امارات متحده عربی و مقامات خارجی برگزارکننده قرار است طی یک نشست مجازی در روز دوشنبه ۳۰ مارچ در مورد تعویق برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ گفت و گو کنند. مقامات کشورهای عضو، گزینه های موجود را، از برپایی نمایشگاه در زمان مقرر تا تاخیر چند ماهه و حتی یک ساله نمایشگاه، همانگونه که در مورد المپیک توکیو اتفاق افتاد، محتمل دانسته اند.

در ضمن، سخنگوی نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دُبی تأکید می کند که برگزار کنندگان همچنان از نزدیک بر روند همه گیری جهانی کووید-۱۹ نظارت می کنند. همچنین آنها به طور مرتب مقدمات و برنامه ها را بر طبق رهنمودهای مقامات اماراتی و همکاران بین المللی خود بررسی خواهند کرد.

سخنگوی BIE  همچنین گفت که جلسه کمیته رهبری “ارزیابی مجدد و تنظیم مقدمات برنامه ریزی شده” خواهد بود. وی افزود: “تغییر تاریخ نیاز به رأی اکثریت دو سوم اعضای آن دارد.”

قرار بر این بوده است، نمایشگاه ۲۰۲۰ دُبی در ۲۰ اکتبر سال ۲۰۲۰ درهای خود را گشوده و تا ۱۰ آوریل ۲۰۲۱ ادامه پیدا کند.


Bloomberg

By Sylvia Westall , Bruce Stanley , and Netty Idayu Ismail

منبع: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-26/expo-2020-dubai-delay-a-possibility-as-organizers-weigh-options