INOTEX 2020

INOTEX 2020، برگزاری متفاوت بر دو بستر آنلاین و حضوری


برگزاری مجازی نهمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فنآوری

INOTEX 2020


پارک فناوری پردیس از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ خورشیدی  (۲۰۱۱ – ۲۰۱۷) با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری میزبان نمایشگاه بین­ المللی نوآوری و فناوری INOTEX بوده است. این نمایشگاه با حضور شرکت‌های خارجی و داخلی با رویکرد تبادل فناوری و با هدف توسعه روابط در حوزه فناوری‌های پیشرفته و تعریف همکاری‌های بین‌المللی جهت دستیابی مجموعه‌های ایرانی به آخرین فناوری‌های روز دنیا و بومی‌سازی آنان برگزار گردید.

پس از آن و از سال ۱۳۹۷  (۲۰۱۸) تاکنون، نمایشگاه اینوتکس با حضور کلیه ­ی اجزای اکوسیستم نوآوی و فناوری کشور برگزار می­ شود. به طور کلی سه هدف اصلی این نمایشگاه عبارتند از:

  1. توسعه همکاری و مشارکت بین بازیگران کلیدی زیست­ بوم نوآوری و فناوری
  2. جذب سرمایه برای استارتاپ­ها و شرکت­ها و معرفی فرصت­های نوین سرمایه­ گذاری
  3. شبکه سازی بین­ المللی و تولید محتوای ناب آموزشی

با توجه رشد و گسترش ویروس کرونا در سال جاری، نهمین دوره این نمایشگاه که قرار بود در فضایی بالغ بر ۲۱،۰۰۰ متر مربع با حضور کلیه ­ی اجزای زیست ­بوم نوآوری و فناوری کشور اعم از استارتاپها، شرکت­های فناوری، سرمایه­ گذاران، شتاب دهنده­ ها و مراکز رشد و … در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار شود، به ناچار لغو شده و به تعویق افتاد. پس از اعلام تعویق نمایشگاه و بررسی وضعیت رشد این ویروس و مطالعه بر روی پیش بینی های وزرارت بهداشت ایران و سازمان بهداشت جهانی، سناریوهای مختلفی برای برگزاری نمایشگاه اینوتکس بررسی شد که در نهایت برگزاری آنلاین این نمایشگاه با توجه به ضریب اطمینان سلامتی بالاتر انتخاب شد. با این تصمیم اهداف زیر محقق می گردند:

  • امکان حضور از ایران و خارج از ایران بدون نیاز به سفر به این کشور
  • امکان استفاده حداکثری از سخنران ها و پنلیست های خارجی بر روی استیج
  • کمک به شکست زنجیره رشد کرونا و حمایت از کسب و کار های آسیب دیده

 

INOTEX 2020


بدین ترتیب در نیمه اردیبهشت ماه امسال دبیرخانه این نمایشگاه اعلام کرد که نهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری INOTEX 2020 به همراه تمامی رویدادها و بخش های جانبی آن، در تاریخ ۲۲ الی ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی و از طریق وب سایت و اپلیکیشن این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

البته این نمایشگاه به صورت کنترل شده بخش حضوری نیز دارد. برای برگزاری بخش حضوری از پتانسیل های پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری منطقه استفاده شده است. همچنین بازدیدکنندگانی که امکان حضور در استیج نمایشگاه را ندارند، می توانند با تهیه بلیط بازدید مجازی از نمایشگاه، علاوه بر امکان بررسی غرفه شرکت های مختلف و ارتباط گرفتن با آنان، امکان استفاده از سایر بخش های جانبی نمایشگاه را نیز داشته باشند.

 بخش اصلی نمایشگاه که بازدید از غرفه ها است، بر بستر مجازی برنامه ریزی شده است و زیرساخت های سایت اینوتکس برای این موضوع طراحی و بروزرسانی گردیده است. این بخش محدود به زمان برگزاری رویداد اینوتکس نبوده و حتی پس از پایان رویداد اینوتکس امکان مشاهده غرفه­ های آن برای همگی مخاطبان فراهم است.

در این بخش غرفه های نمایشگاه به صورت مجازی و سه بعدی طراحی شده اند و هر غرفه دار علاوه بر اشتراک گذاری تصاویر محصولات، کاتالوگ و ویدیو معرفی مجموعه خود، امکان برقراری ارتباط با بازدید کنندگان و استفاده از سایر بخش های نمایشگاه مانند استیج، کافه سرمایه، پاویون منتورشیپ، کوآپ و … را دارد.

با توجه به برگزاری آنلاین نمایشگاه و به منظور استقبال بیشتر مخاطبان و راحتی حضور آنان در این نمایشگاه، زمان برگزاری رویدادهای آن از ساعت ۱۵ الی ۲۱ برنامه ریزی شده است.

بخش های مختلف نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۰ شامل: غرفه های مجازی، استیج، اینوتکس کوآپ (جلسات B2B برای شرکت ها)، کافه سرمایه، پاویون مشاوران، فینال اینوتکس پیچ و اینوتکس پنل، اینو جوان، هاب رسانه، تجربه فناوری (امکان مشاهده ویدیو بررسی آخرین فناوری های شرکت های دانش بنیان و نوآور) و اینوتکس گیم (رقابت بین بازدید کنندگان در بازی های متنوع) می شود.


منبع: INOTEX 2020