ساخت بزرگترین غرفه تلکام توسط شرکت بَرسا

by / شنبه, ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ / Published in مطالب

شرکت برسا به عنوان یکی از بزرگترین شرکت طراحی تولید واجرای غرفه های نمایشگاهی غیر مدولار درسطح کشور شناخته می شود.این شرکت بادارابودن کادری تخصصی ومجرب غرفه های مجهزومدرنی را درنمایشگاه های مختلف -طراحی و به اجرا در می آورد- شرکت برسا دریکی از آخرین دستاوردهای خود درچهارهمین نمایشگاه تلکام۲۰۱۳، پروژه ی بی نظیر را در سالن ۷ نمایشگاه بین المللی تهران به انجام رسانده است. در این نمایشگاه سالن اختصاصی همراه اول در غالب شش غرفه اصلی برای زیر مجموعه های آن طراحی و اجرا شده است.

آقای مهندس علیرضاجهان پناه مدیرعامل شرکت برسا درباره این پروژه عظیم که در۴۰روزطراحی تااجرا،آن طول کشیده گفت: شرکت برسا به دلیل کادرتخصصی وگروه عملیاتی قوی با بیش از ۴۰ نفر نیروی استخدامی خود قطعا یکی از بزرگترین شرکت غرفه سازی غیر مدولار درایران می باشد. شرکت برسا سه سال پیاپی برنده مسابقه طراحی سالن اختصاصی همراه اول بوده و هر سه سال نیز طرح خود را به اجرا رسانده است. این بار نیز شرکت برسا با عملکرد بی نظیر خود توانست علاوه بر بدست آوردن رضایت کامل مشتری ، ظرفیت ها و روشهای غرفه سازی غیر مدولار را بطور قابل توجهی رشد دهد. .در واقع پروژه هایی در این ابعاد فرصتی است برای خلاقیت و نوآوری درحوزه کاری وصنفی غرفه سازی یکی از توانایی های مهم شرکت برسا در برنامه ریزی ومدیریت پروژه های کوتاه مدت و اجرای مقرون به صرفه سازه های موقت است.

درمورد غرفه شرکت همراه اول درنمایشگاه تلکام برایمان بگویید؟ طراحی این پروژه از اواخر مرداد ماه شروع و چهارم مهر ماه نیز کار به مشتری تحویل داده شد. برای اینکه پروژه هایی رو با این بزرگی و پیچیدگی که با توجه به شرایط اقتصادی در کشور بودجه نسبتا محدودی نیز دارند با کیفیت عالی به انجام رساند تنها راه داشتن تجربه کافی و تیم کارآزموده و برنامه ریزی ساعت به ساعت و مدیریت منسجم کل روند می باشد. دراین پروژه عظیم ۲۴۰۰متر،غرفه سازی شده است. فضای داخل سالن ۲۲۵۰ مترغرفه وفضای بیرون ۱۵۰متر غرفه توسط شرکت برسا برای شرکت همراه اول ساخته شده است. غرفه هایی که درفضای باز (بیرون سالن) برای همراه اول ساخته شد از نظر فرم طراحی و نحوه اجرای ساختار آن میتوان گفت برای بار اول درکشور انجام شده است. فضای داخلی نیز باطراحی بدیع و زیبا و کاملا تخصصی به بهترین شکل انجام شد. تیم ۸نفره طراحی شرکت برسا کادری حرفه ای ویا تجربه متشکل از مهندسین معمار و صنعتی و طراحان گرافیک باایده های امروزی است. که تیم به دلیل تمرکز درحرفه غرفه سازی درمسیردرست واصولی درحال حرکت است.

درمورد شروع کار غرفه سازی بگوید؟ کار در این پروژه بایک سالن خالی ( سالن هفت) شروع می شود. تقسیم بندی داخلی سالن برای ایجاد غرفه ها و راهرو ها توسط تیم طراحی انجام می شود. مانندتمامی پروژه ها بیشتر انرژی برای رسیدن به کانسپت اولیه صرف می شود. در واقع نوعی ایده ی واحد برای کل سالن برای ایجاد حس یکپارچه گی مورد نظر است که از انعکاس نیاز های مشتری در فرم ها و چیدمان فضا ها همراه با زیبایی و جذابیت آنها بدست می آید. بعدازاین مرحله است که طراحی اجزاء موردنیاز غرفه ها شروع خواهدشد. دراین پروژه المان اصلی بیان کننده کانسپت که ترکیبی از بیضی ها است از آرم همراه اول الهام گرفته شده است. درنتیجه ایده اولیه را با قطعاتی ازبیضی ها کامل در پلان و در نما و در احجام سه بعدی طراحی کردیم. با توجه به موقت بودن سازه نمایشگاهی یا بهتر بگوییم ماندگار نبودن آن و اهدافی که برای حضور در نمایشگاه در نظر گرفته می شود، فرم ها می بایست با قدرت کافی برای وموثر برای ایجاد خاطره بصری طراحی شوند. به دلیل کوتاه بودن مدت بازدید ایجاد پیچیدگی های معمارانه که نیازمند ارتیاط طولانی با فضا است در نمایشگاه موفق نخواهد بود. از سوی دیگر نیازهای کارفرما در استفاده از فضاها و اجزاء باید بسیار دقیق پاسخ داده شود تا طی این مدت کوتاه بتواند به حداکثر بهره وری دست یابد. بنابراین یکی از الترناتیو های اصلی طراحی و ایجاد فرم ها برنامه ریزی فیزیکی غرفه و فضا های مورد نیاز می باشد. رنگ فرم ابعاد و انتخاب مصالح و کیفیت اجرا نکاتی است باید به درستی به آن پرداخته شود.    گروه طراحی شرکت برسا با تکیه بر بیش از۲۰ سال تجربه تمام این موارد را دردستور کار خود قرار داده و پلان مدادی طرح تهیه می شود. پس از آن نماها و حجم ها روی کاغذ طراحی می شوند و حتی المان های کوچک نیز بادست طراحی می شود. این موارد کنار هم شکل یک ایده مادر رابه خود می گیرد. بعداز این مرحله، مدل سازی احجام درفضای مجازی با کمک نرم افزارهای(Auto CAD,3DMAX) به انجام میرسد.

در این مرحله ابعاد اجزاء طرح مورد بررسی مجدد قرار گرفته و تمامی ریز فضا ها و ارتباط آنها با یکدیگر و هماهنگی شان با کل طرح در نظر گرفته می شود، مکان های ماننداتاق گفتگو، کانتر های پذیرش، انبار ها، نمایش فیلم، محل برگزاری مسابقه و…اهمیت زیادی دارد.انتخاب نهایی موقعیت و ابعاد این مکان ها ازمهم ترین قسمت های کارااست و با انجام آن برنامه فیزیکی نهایی خواهد شد. در واقع بدنه تمام حجم های غرفه برای برقراری ارتباط بامخاطب و ایجاد قویترین تاثیر بصری برای ما اهمیت ویژه ای دارد.

دراین پروژه به دلیل فضای زیاد مذاکراتی که مشتری خواهان آن بوده، ۴۰۰متر فضای دو طبقه برای آن ایجادشد. درواقع کنفرانس ها واتاق های گفتگو همراه اول(VIP)درطبقه بالاانجام شده وپایین برای فضاهای مذاکراتی کارشناسی (CIP) اختصاص شده است.

مراحل سه بعدی سازی تحت نظارت مدیر آتلیه و پشتیبانی طراحان ارشد در ۵ کامپیوتر مجزا به انجام رسید و همزمان تیم طراحی صنعتی اجزائ ظریف و روشهای اجرا را ، و تیم گرافیک توجه به برند و هماهنگی موثر اجزایی مانند لوگو ها پوستر ها و حروف را در طرح پیش بینی می کنند.

پس از اتمام طراحی غرفه ها و تهیه تصاویر سه بعدی برای ارائه به مشتری، تمام اجزاء در یک فایل الکترونیک واحد کنار هم قرار گرفته دراختیار متخصص سه بعدی و انیمشین تیم قرار می گیرد. مرحله تهیه انیمیشن دشوار و نیازمند صرف وقت و حوصله فراوان می باشد. تهیه فیلم انیمیشن از طرح های معماری خصوصا پروژه هایی به این اندازه امروزه یکی از ملزومات اصلی ارائه و پرزنتیشن می باشد. فیلم ۲ دقیقه ای تهیه شده از طرح غرفه همراه اول در معرفی و نمایش اجزاء آن بسیار موثر بوده است .

مراحل اجرا چگونه است؟ بعد از برگزاری مسابقه و انتخاب برنده جلسات بررسی دقیق اجزاء آن با مشتری برگزار می شود. اصلاحات و تغییرات مورد نظر در پلان به انجام رسده و پس از تایید آن تایید دوباره سه بعدی طرح ؛ به سرعت ساخته می شود. سپس مرحله بسیار مهم تهیه نقشه های اجرایی آغاز می شود. این مرحله بسیار حساس بوده و تا کوچکترین جزئیات ساختار و نورپردازی و رنگ آمیزی و اجزاء گرافیک تبدیل به نقشه های اجرایی و راهنمای نصب می شوند. دفترچه نقشه اجرایی غرفه همراه اول نزدیک ۵۰۰برگ داشت. نقشه تمام قسمت های غرفه مانند نحوه کف سازی ؛ بدنه ها ، اسکلت های فلزی و نحوه اتصال بدنه ها و بسیاری نقشه های دیگر . مهم این است که تمام اجزا درخارج ازنمایشگاه ساخته می شوند .قطعه قطعه کردن طرح برای اینکه چگونه ساخته شوند و قابل حمل بوده و کناریکدیگر بطور هماهنگ و بدون اشتباه قرارگیرند ؛ هنر دیگر گروه طراحان است. بر اساس این نقشه هاست که برنامه عملیات ساعت به ساعت برای ۴ یا ۵روز زمان نصب تهیه می شودهمزمان با مرحله تهیه نقشه اجرای تیم عملیاتی نیز انتخاب می شود

.اجرای غرفه ۲۴۰۰ متری با چنین جزئیات پیچیده ای و طی زمانی با این کوتاهی خارج ازتوان یک شرکت یا یک تیم می باشد .شرکت برسا همانند سال قبل برای ساخت این غرفه کنسرسیومی متشکل از دو شرکت بزرگ و دو شرکت کوچکتر را تشکیل داد. شرکت سه پنج سازه به عنوان اصلی ترین عضو کنسرسیوم تیمی است بسیار قوی که از نظر توان اجرایی در غرفه های غیر مدولار بی نظیر می باشد. برای رسیدن به کیفیت مطلوب و جلوگیری از بروز هر گونه ریسک شرکتهای سرو پارس با سابقه طولانی و موفق و شرکت پارسان با تجربه در عرصه داخلی و بین المللی انتخاب شدند.

این تیم با تجربه با بکار بستن روشهای اصولی و حرفه ای که متاسفانه در کشور ما کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، کلیه مراحل ساخت و نصب را به انجام رساند. ۸۵% از قطعات با ۷ تریلی به نمایشگاه حمل شده و با لیفتراک به داخل سالن حمل شد و قطعات کوچکتر و ملحقات به مرور به نمایشگاه آورده شد.

در صورت کافی بودن زمان ساخت قطعات درکارگاه پیش رنگ می شود. درغیرصورت بعداز نصب رنگ آمیزی می شود. نزدیک ۱۵۰نفردرنصب واجرا این قطعات ۱۴ساعت در روز بایکدیگر همکاری کردند. درآخرین مراحل نصب نورپردازی ،رنگ آمیزی وبعدگرافیک انجام می شود. دراین پروژها نیروها بازمان بندی مشخصی تقسیم بندی می شود.درحرفه ما هیچ زمانی برای هدررفتن وجودندارد. درنتیجه تیم ها باید کاملا بر اساس زمان بندی عمل کنند. در۴روز این پروژه به طور کامل اجرا و رنگ شد وروزآخر کار گرافیک ونظافت به انجام رسید .درطی ۴روز برگزاری نمایشگاه مشتری نیازمند پشتیبانی برای می باشد که درصورت بروز مشکل تکنسین های مقیم کنسرسیوم درصدد رفع آن برمی آید

سخن آخر: شرکت برسا پیوسته در تلاش ارتقاء ارزشهای حرفه ای این رشته می باشد و بر این اعتقاد است که با کوشش مضاعف و کار تیمی، ایجاد زیرساخت و سرمایه گذاری منطقی، شناخت ارزش تجربه و تکیه بر برنامه ریزی در صنعت نمایشگاهی کشور می توان بهره وری بودجه های مشتریان غرفه سازی را بالابرده وبا جلوگیری از ضایع شدن مصالح و انرژی کار به معادله امروزی برد برد رسید. در واقع عملکرد ضعیف برخی از شرکت های غرفه ساز در طراحی و خصوصا در اجرای بی کیفیت، ضربه بزرگی به صنف وارد کرده وگذشته از پایین آوردن ارزشهای حرفه ای موجب سر درگمی مشتریان و بازار نیز می شود. خوشبختانه قسمتی از اخبار حرفه ای ما را می توانید درسایت جامعه غرفه سازان ایران( http://bciunion.com/ ) ملاحضه فرمایید.

 

 

TOP